Data modyfikacji:

Jakie są najlepsze karty dźwiękowe dla graczy?

W latach 90. i w pierwszych latach XXI wieku karta dźwiękowa, zwana też muzyczną, była obowiązkowym komponentem każdego multimedialnego komputera stacjonarnego. Na rynku mogliśmy znaleźć setki modeli wielu różnych producentów. Obecnie składając nowego peceta, praktycznie nigdy o niej nie myślimy, stawiając na układy audio zintegrowane z płytami głównymi. Nie oznacza to jednak, że karty dźwiękowe zniknęły kompletnie z półek sklepowych. Pojawia się zatem pytanie, czy urządzenia te są interesującą propozycją dla graczy. Postaramy się na nie odpowiedzieć.
karta dźwiękowa dla graczy
Karty dźwiękowe dostępne na rynku dzielimy na trzy podstawowe kategorie – zintegrowane, wewnętrzne i zewnętrzne. Omówmy zatem charakterystykę każdej z nich z punktu widzenia fanów elektronicznej rozrywki.

Dla kogo zintegrowana karta dźwiękowa – co warto wiedzieć?

Zdecydowana większość graczy korzysta obecnie z układów dźwiękowych zintegrowanych bezpośrednio z płytą główną. Praktycznie wszystkie modele tych urządzeń – od najtańszych, przeznaczonych do komputerów biurowych, po najdroższe, skierowane dla największych entuzjastów – wyposażone są w układ dźwiękowy oraz przynajmniej kilka wejść i wyjść audio.
Większość producentów płyt głównych korzysta z układów muzycznych i oprogramowania zaprojektowanego przez tajwańską firmę Realtek, a ich jakość oraz możliwości są ściśle połączone z ceną i przeznaczeniem danego modelu. W najtańszych płytach znajdziemy najprostsze karty dźwiękowe, które wystarczą do większości codziennych zastosowań multimedialnych. Układy te mają jednak ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o dźwięk przestrzenny, i nie zapewniają odpowiedniej mocy lepszym zestawom słuchawkowym. 
Większość graczy korzysta jednak z gamingowych płyt głównych ze średniej i z górnej półki, ich projektanci dbają również o jakość dostarczanego audio. Układy muzyczne dostępne w tych urządzeniach oferują pełne wsparcie dla dźwięku przestrzennego w formacie 5.1, a nawet 7.1, a także zaawansowanych technologii poprawiających jakość dźwięku, które w połączeniu z dobrymi głośnikami lub headsetem znacząco poprawiają wrażenia w grach. 
Dodatkowo komponenty zintegrowanej karty są nieraz dodatkowo osłonięte przez zakłóceniami elektromagnetycznymi, których źródłem są inne komponenty peceta. Dzięki temu dźwięk dostarczany do słuchawek lub głośników pozbawiony jest charakterystycznego piszczenia lub syczenia, które wzmaga się wraz ze wzrostem obciążenia maszyny, np. w trakcie zabawy z wymagającymi grami. 
Zintegrowane karty dźwiękowe są najlepszym wyborem dla dużej części miłośników elektronicznej rozrywki, modele zainstalowane w premiowych płytach sprawdzą się nawet wtedy, gdy do komputera podłączamy słuchawki studyjne, a także bardzo dobre zestawy głośnikowe. 

Dla kogo wewnętrzna karta dźwiękowa – co warto wiedzieć?

Wewnętrzne karty dźwiękowe sprzedawane są pod postacią standardowych kart rozszerzeń wpinanych bezpośrednio do gniazda PCI-e umieszczonego na płycie głównej. Z reguły urządzenia te oferują możliwości oraz opcje lepsze lub porównywalne z tymi, które spotkamy w najlepszych układach zintegrowanych. Obsługują więcej wejść i wyjść audio, w tym optyczne złącze TOSLINK, które rzadko kiedy instalowane jest w płytach głównych. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu pozwalają tworzyć ulubione ustawienia dźwięku, poprzez możliwość globalnego zmieniania poziomu różnych częstotliwości dźwięku, a także stosować w czasie rzeczywistym filtry audio lub tworzyć wirtualny dźwięk surround ze zwykłego sygnału stereo. Dodatkowo często są też wyposażone we wzmacniacze, które pozwalają cieszyć się czystym i głośnym dźwiękiem także w wysokiej klasy audiofilskich słuchawkach. Bardzo często są sprzedawane w zestawie z przedłużaczem z dużym pokrętłem do regulacji głośności podłączonym do portu słuchawkowego i wejścia mikrofonu, który ustawiamy na biurku.
Gracze mogą mieć jednak problem z instalacją wewnętrznych kart dźwiękowych w niewielkich obudowach komputerów, gdy korzystają z dużych kart graficznych, które zasłaniają dodatkowy port. W niektórych mniejszych płytach głównych nie znajdziemy nawet dodatkowego portu PCI-e, jego miejsce zajmuje bowiem np. wejście na dysk NVMe. 
Właściciele wewnętrznych kart dźwiękowych mają też często problemy ze sterownikami i oprogramowaniem, które jest niestabilne lub sprawia problemy z kompatybilnością, dotyczy to również produktów znanych marek. Przed zakupem warto więc sprawdzić opinie o danym modelu. Z drugiej strony, dobra karta muzyczna tego typu posłuży nam przez wiele długich lat i nie trzeba będzie jej wymieniać.
Wewnętrzne karty dźwiękowe poleca się graczom, dla których jakość dźwięku jest bardzo ważna, co odzwierciedlają posiadane przez nich najwyższej klasy słuchawki lub głośniki. Są też świetnym rozwiązaniem, gdy poza zabawą gramy na instrumentach lub produkujemy muzykę czy filmy. 

Dla kogo zewnętrzna karta dźwiękowa – co warto wiedzieć?

Zewnętrzne karty dźwiękowe to coraz popularniejsze urządzenia, które podłączamy bezpośrednio do portu USB komputera. Sprzęt pełni też nieraz równocześnie rolę wzmacniacza słuchawkowego. Dzięki temu, że ustawiamy go poza wnętrzem komputera, jego komponenty nie są narażone na przegrzewanie oraz zakłócenia i dostarczają czysty sygnał dźwiękowy, także w formacie przestrzennym.
Karty zamknięte są w niewielkich obudowach i wyposaża się je w najczęściej używane wyjścia i wejścia audio. Modele dostępne są w bardzo szerokim przekroju cenowym, od najprostszych za kilkadziesiąt złotych, idealnych do użycia w laptopie, po zaawansowane układy za kilkaset złotych, wyposażone w najwyższej klasy komponenty i wzmacniacze. 
Jeżeli rozważamy zakup karty dźwiękowej, w pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za modelami zewnętrznymi. W ofercie sklepów znajdziemy też produkty przeznaczone ściśle dla graczy, które dzięki podświetlanym elementom i ciekawemu designowi świetnie będą pasować do każdego gamingowego pokoju.
Zdjęcie: Envato Elements